LECZENIE LARWAMI - ZAKAŻONE RANY

LECZENIE PIJAWKAMI

 

PIJAWKI

 

SPRZEDAŻ

 

LUBOŃ - MOSINA - KÓRNIK - ZANIEMYŚL - ŚREM - CZEMPIŃ - KOŚCIAN - GOSTYŃ - ŚRODA WLKP.

Przejdź do treści

Menu główne:

Larwoterapia > Choroby

Zakażone rany



Proces gojenia przebiega zasadniczo jednakowo we wszystkich rodzajach ran, zarówno czystych, jak i w ranach zakażonych. Różne jest jedynie nasilenie zmian fizykochemicznych. Przebieg gojenia się ran dzieli się na dwa okresy.
Okres pierwszy: Powstają objawy zapalenia w postaci przekrwienia, rozszerzenia naczyń, pojawienia się wysięku - głównie wskutek przepuszczalności ścian naczyniowych i przenikania białych krwinek do otoczenia. Następuje rozpad obumarłych tkanek i wydalenie ich na zewnątrz lub wessanie. Wysięk ma charakter początkowo surowiczy z domieszką włóknika, może być podobny do ropy.
Okres drugi: Jest to właściwy okres regeneracyjny, wytwórczy. Następuje uregulowanie krążenia, zwężenie naczyń, zmniejszenie procesów wysiękowych, rozwój nowych naczyń włosowatych, wytwarzanie się młodej, niezróżnicowanej tkanki mezenchymalnej. Tkanka ta ulega bliznowaceniu i pokrywa się naskórkiem. W obu okresach powstają w tkankach duże zmiany mikroskopowe oraz fizykochemiczne. Zmiany te są znacznie bardziej nasilone wówczas gdy dołącza się zakażenie, gdyż w omawianych procesach biorą wtedy udział nie tylko ciała wydzielane przez organizm ludzki, ale także przez zarazki. Zakażenie rany jest wynikiem przedostania się bakterii do wnętrza rany. Bakterie te - to pochodzące najczęściej ze skóry pacjenta gronkowce lub paciorkowce, jednak zakażenie rany może wywołać praktycznie każda inna bakteria. Infekcja rany może rozwinąć się nawet w przypadku bardzo starannego przestrzegania zasad aseptyki.
Leczymy poprzez inkubację larw w martwej tkance rany w celu jej oczyszczenia z martwicy, wysięków oraz drobnoustrojów. Larwy rozpuszczając martwe tkanki powodują upłynnienie zawartości rany. Następnie wysysają całość wraz z drobnoustrojami, powodując ich strawienie i unieszkodliwienie we własnych przewodach pokarmowych.

Liczba larw potrzebna do zabiegu to 15-25 szt. na 1 cm kwadratowy rany.




© 2011, Euro-gen biohodowla

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego